جستجو
Close this search box.
مشاوره رایگان: ۰۹۹۱۴۲۱۸۶۸۱

حضانت فرزند در طلاق توافقی

حضانت فرزند در طلاق توافقی به چه صورت است؟

زمانی‌که زوجین می‌خواهند از یکدیگر به صورت توافقی جدا شوند، بایستی بر سر مسائلی هم‌چون حضانت فرزند به توافقاتی برسند، چرا که این موضوع بعد از گرفتن یا بخشیدن مهریه می‌تواند مهم‌ترین مسئله‌ای باشد که پس از جدایی بایستی طرفین آن را مد نظر داشته باشند.

بعد از طلاق اگر حضانت فرزند به عهده هر یک از والدین باشد، به این معنی نیست که طرف مقابل نمی‌تواند فرزند خود را ببیند و این موضوع بستگی به شرایط او دارد. البته باید اشاره کنیم که برای به دست آوردن حضانت فرزند در طلاق توافقی، بهتر است از یک وکیل طلاق نیز کمک گرفته و تا با مشاوره‌هایی که به شما می‌دهد؛ بتوانید موفق به دریافت حضانت فرزندتان شوید.

در رابطه با حضانت فرزند در طلاق توافقی برای دختر و پسر نکاتی وجود دارد که در ادامه آن‌ها را شرح داده‌ایم.

فرم درخواست مشاوره

"*" indicates required fields

حضانت فرزند بعد از طلاق توافقی

به طور معمول طبق ماده 1168 قانون مدنی وظیفه نگهداری از فرزند بر عهده پدر و مادر است و هیچ‌کدام از آن‌ها نمی‌توانند از انجام این‌کار بعد از جدایی خودداری کنند. تنها راهی که هر یک از آن‌ها می‌توانند از بر عهده گرفتن حضانت فرزندشان خودداری کنند این است که در رابطه با این موضوع به توافق رسیده باشند.

چرا که در این حالت حضانت فرزند بعد از طلاق حداقل بر عهده یکی از والدین خواهد بود و به نوعی فرزند آن‌ها بدون سرپرست نخواهد ماند. لازم به ذکر است که در خصوص حضانت فرزند بعد از طلاق این نکته را در نظر داشته باشید که پدر و مادر می‌توانند برای زمان، مکان و یا حتی تعداد دفعات ملاقات با فرزند خود مشترکا تصمیم گیری کنند.

حضانت فرزند پسر بعد از طلاق توافقی

زمانی‌که زوجین اقدام به طلاق توافقی می‌کنند، در صورتی که فرزند پسر داشته باشند، بایستی در مورد حضانت او تصمیم گیری کنند. به طور کلی طبق ماده 1169 قانون مدنی حضانت فرزند از زمانی که نوزاد است تا وقتی‌که به 7 سالگی می‌رسد، به دلیل حساسیتی که در این دوران دارد با مادرش خواهد بود. در عین حال پدر نیز باید در این مدت نفقه فرزند پسرش را بپردازد.

حضانت فرزند پسر طبق قانون ذکر شده، از 7 تا 15 سالگی، با پدرش خواهد بود و همچنین در این بازه زمانی نیز نفقه او بر عهده پدر می‌باشد. البته باید اشاره کنیم که در 2 بازه زمانی که حضانت با مادر و سپس با پدر است، والدین اجازه ملاقات و گذراندن وقت با فرزند پسر خود را دارند.

بعد از 15 سالگی، فرزند پسر از سن حضانت خارج می‌شود و این حق را خواهد داشت که برای ادامه زندگی نزد هر یک از والدین خود تصمیم گیری کند. البته باید به این نکته اشاره کنیم که فرزند پسر همچنان تا 18 سالگی تحت ولایت پدر و جد پدری خود است. در عین حال باید در نظر داشته باشید که اگر پسر بعد از 15 سالگی تصمیم به زندگی با مادر خود بگیرد، پدرش موظف به پرداخت نفقه به او خواهد بود.

به طور کلی پدر و مادر در طلاق توافقی می‌توانند در مورد هر کدام از شرایط ذکر شده، توافقاتی را انجام دهند. مثلا پدر می‌تواند حضانت فرزند پسر را به طور کلی به مادرش بدهد و در عین حال والدین برای ملاقات‌های پدر و پسرش در زمان‌های مختلف به توافق برسند.

حضانت فرزند بعد از طلاق توافقی

حضانت فرزند دختر بعد از طلاق توافقی

حضانت فرزند دختر نیز هم‌چون پسر تا 7 سالگی بر عهده مادر خواهد بود و دلیل آن هم نیازمندی کودک به عواطف مادری است. زمانی‌که فرزند دختر 7 ساله شود تا 9 سالگی، حضانتش بر عهده پدر خواهد بود و بعد از آن از حضانت خارج شده تا در نهایت خودش انتخاب کند که نزد کدام یک از والدینش به زندگی ادامه دهد. البته در این 2 بازه زمانی پدر یا مادری که حضانت را بر عهده ندارد، می‌توانند فرزندشان را ملاقت کرده و با او وقت بگذرانند. نفقه فرزند دختر از زمان تولد تا بعد از این‌که از حضانت نیز خارج می‌شود نیز بر عهده پدرش است.

باید اشاره کنیم که حضانت فرزند دختر در طلاق توافقی نیز هم‌چون حضانت پسر که والدین می‌توانند در توافق‌نامه در رابطه حضانتش به توافق برسند، می‌باشد.

در چه صورت حضانت فرزند بعد از طلاق توافقی از پدر و مادر سلب خواهد شد؟

زمانی‌که هر یک از والدین صلاحیت بر عهده داشتن حضانت فرزند را نداشته باشند، این حق از آن‌ها سلب خواهد شد. در ادامه به مواردی که به واسطه آن‌ها حضانت فرزند از پدر یا مادر گرفته می‌شود، اشاره شده است.

 • اعتیاد پدر یا مادر به الکل، مواد مخدر و قمار
 • فساد اخلاقی و استفاده مکرر از الفاظ رکیک توسط پدر یا مادر
 • ابتلای هر کدام از والدین به بیماری‌های روانی با تشخیص پزشکی قانونی
 • سوءاستفاده پدر یا مادر از فرزند برای ورود به مشاغل ضد اخلاقی مانند فساد و فحشا، تکدی‌گری و قاچاق
 • ضرب و جرح خارج توسط پدر یا مادر

جمع بندی

در مسائل حقوقی هم‌چون طلاق توافقی و حضانت فرزند، ممکن است دچار پیچیدگی‌هایی شوید که سبب شود زمان زیادی را صرف کرده و مجبور باشید که مراحل زیادی را در این پروسه طی کنید. همین امر می‌تواند باعث آسیب‌های روحی روانی به فرزند شما شود. البته مسئله حضانت فرزند در طلاق توافقی به دلیل این‌که زوجین به صورت مسالمت سعی در حل مشکلات و جدایی از یکدیگر را دارند، می‌تواند کمی از ایجاد آسیب‌های احتمالی که فرزندشان را تهدید می‌کند، جلوگیری کند.

اما در عین حال برای این‌که بتوانید با کمترین آسیب به فرزندتان موضوع حضانت در طلاق توافقی را به نتیجه برسانید، توصیه می‌کنیم که با مشاورین و وکیل‌های پایه یک دادگستری ما در گروه وکلای وکیل خانواده از طریق شماره درج شده در صفحه تماس با ما ارتباط برقرار کنید.

سوالات متداول

حضانت فرزند در طلاق توافقی بر عهده چه کسی است؟

زمانی‌که زوجین بخواهند به صورت توافقی از یکدیگر جدا شوند، با توجه به شرایط موجود از جمله سن و سال فرزند و هم‌چنین توافقاتی که در خصوص حضانت فرزند انجام داده‌اند در رابطه با این مسئله تاثیر گذار است.

فرزند از چه سنی از دایره حضانت والدینش خارج می‌شود؟

دختر‌ها از 9 سالگی به بعد و پسرها از 15 سالگی به بعد از دایره حضانت والدین خود خارج خواهند شد.

آیا گروه حقوقی وکیل خانواده مجوز دارد؟

بله، وکیل خانواده تمام مجوزهای لازم قوه قضاییه، ثبت اسناد و کانون وکلای دادگستری مرکز اخد کرده است. در صورتی که مایل باشید هنگام اخذ قرارداد می‌توانید مجوزها را مشاهده کنید.

من میخواهم که موسسه وکیل خانواده وکیلم باشد، چه کار باید بکنم؟

برای این کار تنها کافیست که از طریق تماس، واتساپ و یا تلگرام با شماره 09914218681 در ارتباط باشید.
کارشناسان حقوقی ما تمام توضیحات لازم را به شما می‌دهند.

بنا به دلایلی امکان حضور در دفتر وکیل خانواده و جلسه را ندارم!

نگران نباشید؛ جسله شما با وکیل می‌تواند به صورت حضوری، آنلاین و یا تلفنی برگزار شود. تنها کافیست با کارشناسان حقوقی ما در ارتباط باشید تا توضیحات لازم را به شما بدهند.

24 پاسخ

 1. من دو ساله دارم طلاقمو بخاطر حضانت فرزندانم به تعویق میندازم… خیلی سخته خیلی واقعا.

 2. یک سوال داشتم
  اگر در طلاق توافقی بخوایم طبق قانون حضانت فرزند رو مشخص بکنیم
  یک دختره8 ساله و یک پسر 13 ساله چه طور میشه/

  1. سلام و درود
   برای اطلاعات بیشتر با مشاور تیم حقوقی وکیل خانواده تماس بگیرید.

 3. من برای تمامی مسائل حضانت فرزند و شرایط و مدارک طلاق توافقی با خانم شهبازی تماس گرفتم واقعا صبورانه پاسخ دادن به من… ممنونم از وکیل خانواده و خدمات ارزنده ش.

 4. میشه توی دوره زمانی حضانت قانونی که با پدر یا مادر هست به علت فساد اخلاقی و موارد این چنینی از طرف سلب حضانت کرد؟

 5. با سلام و تشکر
  در مراحل اولیه طلاق توافقی هستم راجع به حضانت فرزندانم قصد مشاوره با وکیل دارم. ممکن هست؟

  1. سلام و درود
   برای اطلاعات بیشتر با مشاور تیم حقوقی وکیل خانواده تماس بگیرید.

 6. سه سال پیش جدا شدم و حضانت فرزندم بعد از طلاق توافقی با پدرش بود
  الان که ایشون ازدواج کردن اگر درخواست بدم میتونم بچمو برگردونم خونه خودم؟

 7. سلام
  در صورتی که برای طلاق توافقی سر حضانت بچه به توافق نرسیم دادگاه مشخصش میکنه>

  1. سلام و درود
   از موارد الزامی طلاق توافقی توافق بر سر حضانت فرزند هستش.

 8. وقتی فرزند از سن حضانت خارج میشه حتی اگر طلاق توافقی باشه به انتخاب خودش میره پیش پدر یا مادرش درسته؟

  1. سلام و درود
   شرایط سلب حضانت باید توسط دادگاه مورد بررسی قرار بگیره.

 9. سلام پسر من 17 ساله ست ولی خیلی نمیتونه از پس خودش بر بیاد و تصمیم بگیره برای زندگیش.
  میتونم کاری انجام بدم که حضانتش بعد از طلاق توافقی با من باشه؟ پروین خداداد هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

وکیل طلاق توافقی

talagh-tavafogh